رنگ‌ها روی عملکرد بدن ما تأثیرگذار هستند ، به طور مثال بعضی از رنگ‌ها باعث بالا رفتن فشارخون افراد می‌شوند و ایجاد هیجان می‌کنند و بر عکس بعضی دیگر از رنگ‌ها باعث ایجاد احساس آرامش در افراد می‌شوند.

آیا می‌دانید که رنگ‌ها می‌توانند تأثیر بسزایی روی اشتها و خلق و خوی ما داشته باشند؟ بله رنگ‌ها روی عملکرد بدن ما نیز تأثیرگذار هستند، به طور مثال بعضی از رنگ‌ها باعث بالا رفتن فشارخون افراد می‌شوند و ایجاد هیجان می‌کنند و بر عکس بعضی دیگر از رنگ‌ها باعث ایجاد احساس آرامش در افراد می‌شوند.
علاوه بر این، استفاده درست از رنگ‌ها در بسته‌بندی مواد غذایی می‌تواند باعث کمک به فروش محصولات غذایی شود، زیرا افراد، هنگام خرید مواد غذایی بسیار تحت تأثیر رنگ به‌کاررفته در روی بسته‌بندی قرار می‌گیرند.

رنگ‌ها و وزن افراد
حتی برای کودکانی که کم اشتها هستند شما می‌توانید با استفاده درست از رنگ‌ها و قرار دادن غذای آن‌ها در ظرف‌هایی که دارای رنگ‌های گرم هستند، اشتهای آن‌ها را تحریک کنید. همچنین در افرادی که اضافه وزن دارند، با استفاده از رنگ‌های سرد در محیط غذاخوری و یا استفاده از بشقاب‌هایی به رنگ آبی می‌توانید اشتهای آن‌ها را کاهش دهید.
رنگ‌ها و اشتها
رنگ‌های گرم مانند نارنجی، زرد و قرمز رنگ‌های تحریک‌کننده اشتها هستند و معمولاً در رستوران‌ها از این رنگ‌ها استفاده می‌شود، ولی استفاده از این رنگ‌ها در خانه مناسب نیست، مخصوصاً برای افرادی که اضافه وزن دارند، زیرا موجب خوردن بیشتر و تحریک اشتها و اضافه وزن می‌شود، ولی استفاده از رنگ قرمز و زرد در کنار هم تاثیرپذیری بسیار زیادی در تحریک کردن اشتهای افراد دارد.
رنگ آبی به این دلیل که مواد غذایی در هنگام فاسدشدن رنگ آبی به خود می‌گیرند، برای عموم افراد رنگ اشتهاآوری نمی‌باشد
همچنین در رستوران‌ها نور به‌کاررفته نیز بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل در اغلب رستوران‌ها از لامپ‌های فلورسنت که ترکیب دو رنگ با هم باشد، استفاده می‌شود که لامپ‌ها رنگ نارنجی از خود ساطع می‌کنند. رنگ‌های نارنجی و قرمز و زرد بیشتر برای فست فودها مناسب می‌باشند نه برای رستوران‌ها، زیرا این رنگ‌ها مشتریان را نیز زود از محیط خسته می‌کنند. به همین دلیل در رستوران‌ها از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که در افراد احساس آرامش ایجاد می‌کند تا افراد برای مدت طولانی‌تری در محیط رستوران بمانند و دسر و... سفارش دهند. از دیگر رنگ‌های تحریک‌کننده اشتها می‌توان رنگ فیروزه‌ای را نام برد که این رنگ برای افرادی که میل به غذا خوردن در آن‌ها کم باشد مناسب بوده و همچنین می‌توانید از این رنگ در دیوارها و یا ظروف رستوران‌ها استفاده کنید.
همچنین برای تحریک اشتهای افراد می‌توانید از ترکیب رنگ فیروزه‌ای همراه با نارنجی استفاده کنید و از قاب عکس‌هایی با ترکیب این دو رنگ در رستوران استفاده نمایید.

قهوه‌ای
رنگ قهوه‌ای نیز از جمله رنگ‌هایی است که کاهش‌دهنده اشتها می‌باشد و برای افراد یادآور غذای سوخته و یا خیلی پخته شده است. پس رنگ مناسبی برای استفاده در رستوران‌ها و یا غذاخوری نیست. در مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که اگر ظرف غذا با محتویات داخل آن هم‌رنگ باشد، باعث می‌شود که فرد غذای بیشتری میل کند، ولی اگر رنگ بشقاب متضاد با رنگ غذای فرد باشد، فرد غذای کمتری میل می‌کند.
سبز
رنگ سبز نیز جزء رنگ‌هایی است که برای ما یادآور طبیعت می‌باشد و به رنگ آرام‌بخش نیز معروف است و معمولاً رنگی است که افراد هنگام دیدن آن در رستوران به یاد سبزیجات سبز رنگ و یا غذاهای سالم و کم کالری می‌افتند. این رنگ از جمله رنگ‌های سرد بوده و اشتها را نیز تا حدودی کاهش می‌دهد. استفاده از این رنگ همراه با یک رنگ گرم مانند نارنجی و یا قرمز می‌تواند برای اتاق ناهارخوری مناسب باشد، نه استفاده از آن به تنهایی. استفاده از رنگ سبز و آبی برای آشپزخانه و اتاق ناهارخوری مناسب است. همچنین استفاده از این رنگ در ظروف غذاخوری بسیار مناسب می‌باشد، زیرا این رنگ‌ها تحریک‌کننده اشتها نیستند

قرمز
رنگ قرمز رنگ پر انرژی و اشتهاآور می‌باشد. همچنین این رنگ باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشارخون در افراد مختلف می‌شود و اشتهای شما را نیز بسیار تحریک می‌کند. پس این رنگ، رنگ بسیار مناسبی است که در رستوران‌ها استفاده می‌شود. همچنین رنگ قرمز برای محیط کار و یا اتاق‌خواب رنگ مناسبی نمی‌باشد، زیرا این رنگ به مدت طولانی خسته‌کننده بوده و در افراد ایجاد اضطراب می‌کند.
شرکت‌کنندگان گزارش کردند که مزه شکلات داغ در فنجان‌های وانیلی و نارنجی رنگ خوشمزه‌تر است
خاکستری
خاکستری و یا طوسی از رنگ‌هایی است که موجب کاهش اشتها می‌شود و برای افرادی که تمایل دارند اشتهایشان کمتر شود و یا وزنشان کاهش پیدا کند، مناسب است، ولی استفاده از این رنگ در محیطی که افراد می‌خواهند غذا میل کنند مانند اتاق غذاخوری بسیار نامناسب می‌باشد. همچنین استفاده از رنگ خاکستری در رستوران‌ها اصلاً مناسب نمی‌باشد، زیرا اصلاً رنگ تحریک‌کننده اشتها نبوده و مشتریان را جذب نمی‌کند.

آبی
رنگ آبی نیز به رنگ آرام‌بخش معروف می‌باشد و استفاده از این رنگ (مخصوصاً کمرنگ آن) برای اتاق‌خواب مناسب بوده، ولی این رنگ نیز کاهش‌دهنده اشتها می‌باشد و استفاده از آن در رستوران‌ها مناسب نمی‌باشد (مخصوصاً استفاده از نور آبی در محیط رستوران)، زیرا نور آبی محیط را برای مشتریان خسته‌کننده می‌کند. رنگ آبی به این دلیل که مواد غذایی در هنگام فاسدشدن رنگ آبی به خود می‌گیرند، برای عموم افراد رنگ اشتهاآوری نمی‌باشد.

شکلات داغ در فنجان نارنجی خوشمزه‌تر است!
نتایج مطالعه جدید دانشمندان اروپایی نشان می‌دهد که رنگ لوازم میز و سفره، بر درک ما از مزه غذا تأثیر می‌گذارد. در آزمایش اخیر مشخص شد که نوشیدن هات‌چاکلت در لیوان وانیلی رنگ بسیار خوشایندتر است.
اگر شکلات داغ (هات چاکلت) خود را به جای یک لیوان سفید ساده یا قرمز تیره، در یک لیوان وانیلی خوش‌رنگ بنوشید؛ مزه و بوی آن مطبوع‌تر به نظر خواهد رسید. نتیجه این مطالعه که توسط دانشمندان اروپایی انجام شده، در ادامه‌ی نتایج مجموعه رو به رشد مطالعاتی است که ادعا می‌کنند ظروفی که غذای ما در آن‌ها سرو می‌شوند، می‌توانند تأثیری باورنکردنی و چشمگیر بر درکی که حواس ما از غذا دارند داشته باشد.
به گزارش پاپ‌ساینس، در مطالعه‌ای که شاید ساده‌ترین آزمایش داوطلبانه‌ای باشد که تا کنون انجام شده است، از 57 نفر خواسته شد تا شکلات داغی را که در چهار نوع فنجان مختلف سرو شده بود بنوشند. همه این فنجان‌ها پلاستیکی و با اندازه یکسان بودند، اما درون آن‌ها به رنگ سفید، قرمز، وانیلی و نارنجی بود. شرکت‌کنندگان گزارش کردند که مزه شکلات داغ در فنجان‌های وانیلی و نارنجی رنگ خوشمزه‌تر است.
رنگ‌های فنجان‌ها نه از نظر فیزیکی و نه از نظر شیمیایی هیچ تفاوتی با هم نداشتند؛ اما به گفته بتینا پیکوئراس فیزمن، محقق دانشگاه پلی‌تکنیک والنسینای اسپانیا، ظاهراً مغز نوشندگان این‌طور برداشت می‌کند که آن‌ها با هم تفاوت دارند. این مطالعه همچنین خواننده را به یافته‌های مشابهی ارجاع می‌دهد؛ یافته‌هایی مانند اینکه بسته‌بندی زردرنگ طعم لیمو را بهتر می‌کند و یا نوشیدنی‌های آبی‌رنگ ظاهراً بهتر از نوشیدنی‌های قرمزرنگ عطش را فرومی‌نشانند
نارنجی:از آبگوشت تا آب پرتقال
دانشمندان عقیده دارند رنگ نارنجی، اکسیژن رسانی به مغز را افزایش می‌دهد، نیروبخش است و فعالیت ذهن را تحریک می‌کند. نارنجی جزء رنگ‌های گرم و مطلوبی است که به شما احساس راحتی می‌بخشد. مثلا برای وعده صبحانه استفاده از آب هویج یا آب پرتقال کاملا در خدمت کسانی است که دوست دارند صبحانه مفصل بخورند. زردچوبه به عنوان یکی از اصلی‌ترین ادویه‌ها، رنگ نارنجی را به غذا می‌دهد و همین مسأله غذا را خوشمزه‌تر نشان می‌دهد. تجربه خوردن آبگوشت، نشان‌دهنده این است که قوم ایرانی با این رنگ الفت دیرینه دارد.

سبز:شکموهای سالم
سبز رنگ طبیعت، سلامتی و فراوانی است و طرفداران بسیاری دارد. به دلیل ارتباط رنگ سبز با طبیعت اغلب از آن به عنوان رنگی آرامش بخش یاد می‌شود و خوراکی‌های سبز رنگ در باور عمومی سالم و مناسب برای خوردن هستند. اگر شما به رنگ سبز علاقه دارید، می‌توانید از ترکیبات انواع سبزی‌های خشک و تازه و انواع صیفی‌جات در سفره خود استفاده کنید و تا می‌توانید بدون نگرانی آنها را میل کنید. البته برای برخی از ایرانی‌ها خوراکی‌های سبزرنگ اشتهابرانگیز هستند و تازه بعد از قلع و قمع کردن غذای سبز نوبت به غذای اصلی می‌رسد.

زرد:شادی شیرین
مهمترین ادویه‌ای که رنگ زرد را به غذا تحمیل می‌کند، زعفران است که طیفی تند از این رنگ شاد محسوب می‌شود. به غیر از این روغن‌های معطر سنتی و کره هم این رنگ را در خود دارند. رنگ زرد محرک اشتهاست چون موجب برانگیختن احساس شادی می‌شود. جوجه‌کباب یکی از خوشمزه‌ترین خوراکی‌هایی است که به این طیف نزدیک است. این روزها استفاده از فلفل زرد نیز به شدت مورد توجه آشپزها قرار گرفته است چون ترکیب اشتهابرانگیزی به غذا می‌دهد.

خاکستری:حالم بد شد!
رنگ خاکستری اشتها را کم می‌کند و حتی موجب دلزدگی شما از غذا خوردن می‌شود.به گفته پزشکان متخصص نکته مثبت این رنگ آن است که موجب کاهش اضطراب - در کنار آن اشتها - می‌شود. اگر می‌خواهید خیلی به خودتان سخت بگیرید در محیط خاکستری غذا بخورید.البته این کاری است که باعث می شود خیلی از غذاخوردنتان لذت نبرید. به هر حال خود دانید.

قرمز:رنگ گرسنگی
رنگ قرمز از لحاظ احساسی فوق العاده قدرتمند بوده و سرشار از انرژی است. این رنگ، سرعت تنفس و فشار خون را بالا می‌برد و همچنین اشتها را تحریک می‌کند. به دلیل همین تاثیر اغلب در رستوران‌ها از رنگ قرمز استفاده می‌شود. اصولا قرمز رنگی تند و اشتهابرانگیز است که طیف مختلفی از غذاها با آن ارتباط تنگاتنگی دارند. مهمترین رنگ‌های خوراکی هم از رنگ قرمز نشأت می‌گیرند. همچنین بسیاری از چاشنی‌ها سرخ‌رنگ‌اند. به نظر می‌رسد مغز ما دربرابر این رنگ کاملا تربیت شده است.

فیروزه‌ای:یار و یاور لاغرها
رنگ فیروزه‌ای اشتها را تحریک می‌کند. این روزها پاستاهای جدیدی به این رنگ تولید شده است اما بیش از آنکه این رنگ تعریف خوراکی داشته باشد، در دکور آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تصویری شامل دو رنگ فیروزه‌ای و نارنجی بر دیوار آشپزخانه آویزان کرده و هنگام صرف غذا به آن نگاه کنید، خیلی زود از شر هیکل لاغر و استخوانی خود خلاص خواهید شد.

آبی:لاغری همین جاست
سرمای رنگ آبی، در تضاد با اشتهاست.این رنگ موجب کند شدن متابولیسم شده و اثر آرامش بخش دارد. رنگ آبی قویا با احساس خونسردی و آرامش همراه است. به دلیل اینکه این رنگ به ندرت به صورت طبیعی یافت می‌شود، اغلب از آن به عنوان کاهش‌دهنده اشتها استفاده می‌کنند. بنابراین هنگام غذا خوردن یا آشپزی نباید از این رنگ استفاده کنید. بنا بر توصیه کارشناسان اگر قصد رژیم گرفتن دارید، بهتر است یک لامپ آبی روی سر یخچال قرار دهید تا میل به خوردن را در خود سرکوب کنید. همچنین می‌توانید از بشقاب یا رومیزی آبی استفاده کنید یا در یک فضای آبی رنگ غذا بخورید... البته اگر اضافه وزن دارید
علم رنگ ها مقوله ی بسیار پیچیده و طولانی است تا حدی که روش درمانی به نام رنگ درمانی به وجود آمده است. استفاده از رنگبندی مناسب در غذا ها نقش مهمی در اشتهای افراد دارد. پس اگر مشکل کم اشتهایی دارید این مقاله را بخوانید.
آیا تاکنون رنگ یک غذا، میوه یا رنگ بسته بندی یک محصول خوراکی موجب تحریک اشتهایتان شده است؟ آیا می دانید بیشتر تولیدکنندگان غذاهای صنعتی، از طریق همین رنگ ها کشش شما را به خرید تنقلات و محصولات غذایی بیشتر می کنند؟ آیا می دانید چه رنگ هایی سرد و کدام یک گرم بوده و چه رنگی موافق ذائقه بزرگسالان و کدام رنگ، کودکان را شیفته خود می کند؟

رنگ غذا یا رنگ های به کار رفته در بسته بندی مواد غذایی یکی از جذابیت های پرکششی است که مصرف کننده را وادار به خرید محصول و تست آن می کند. البته قدرت کشش و جذب نگاه افراد درباره رنگ های مختلف متفاوت است. رنگ ها سه زمینه سرد، گرم و خنثی دارند. رنگ های سرد همچون رنگ های آبی، سبز و سفید تداعی سرما را داشته و به القای رفع عطش و تشنگی کمک می کند. رنگ های گرم نظیر زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و ارغوانی تداعی گرما را داشته و معمولا غذاهای انرژی زا و پرکالری با این رنگ مشخص می شود و بسیار مورد توجه کودکان است. رنگ های خنثی نیز مانند رنگ بنفش که از ترکیب دو رنگ گرم و سرد تشکیل می شود بیشتر مطابق میل بزرگسالان است، اما این که رنگ های اغواکننده اشتها کدام است و چه اثرات سودمندی برای بدن دارند موضوعی است که به آن می پردازیم.

رنگ قرمز، محرک اشتها

مزاج رنگ قرمز گرم آتشین است و به همین دلیل القاکننده شادی و هیجان بوده و طول موج آن سریع به چشم می خورد. میوه ها، غذاها یا بسته بندی های دارای این رنگ تحریک کننده خوب اشتها بویژه در کودکان است و حتی استفاده از سفره های قرمز و نارنجی بالا برنده سوخت و ساز بدن بوده و اشتهاآور خوبی به شمار می رود. این رنگ گرم کننده بدن و محرک جنسی، یاریگر هضم غذا، تشدیدکننده احساس گرسنگی و نیرو بخش است.

میوه های حاوی این رنگ در پاکی و تصفیه خون اثرگذار بوده و لاغری و نحیفی، سردی دست و پا و در مواردی سوءتغذیه را از بین می برد. این رنگ نوعی آنتی اکسیدان قوی است که از قلب محافظت کرده، عملکرد حافظه را بهبود می بخشد و رگ های خونی، غضروف ها و رباط ها را از گزند آسیب در امان داشته و از تحلیل بافت های بدن پیشگیری کرده و سبب سلامت مجاری ادرار می شود. میوه های قرمز رنگ شامل گوجه فرنگی، گریپ فورت صورتی، انار، هندوانه و همچنین میوه های قرمز ـ ارغوانی همچون انگور، فلفل قرمز، آلو، آلوچه، گیلاس، توت سیاه، لوبیا قرمز، لبو، مویز، سیب قرمز، زغال اخته، شاه توت و توت فرنگی به سبب جلوگیری از بروز لخته خون اثرات سودمندتری برای مبتلایان به بیماری های قلبی ـ عروقی دارد.

رنگ نارنجی کودک را بی قرار می کند

مزاج رنگ نارنجی گرم است و به دلیل درخشندگی و تابندگی فوق العاده ای که دارد، خود را به چشم تحمیل می کند. رنگی پرکشش، پرتحرک و نشاط آور است. نوعی اشتهای کاذب ایجاد می کند و می تواند بی اختیار فرد را به تست محصول وا دارد. به همین دلیل انواع پفک ها و بسته بندی آنها به این رنگ است و باعث بی قراری کودک برای به دست آوردن آن می شود. رنگ نارنجی به سبب تحریک حرارت و فعالیت سیستم گوارشی، مناسب افرادی است که غذای آنها دیر هضم می شود، بالا برنده ضربان قلب و تا حدودی بر فشار خون تاثیر می گذارد.

میوه ها و سبزی های حاوی این رنگ همچون کدو حلوایی، هویج، سیب زمینی شیرین، انبه، زردآلو، گرمک، طالبی و همچنین میوه های نارنجی ـ زرد مانند پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، فلفل دلمه ای نارنجی، آناناس و شلیل غنی از ویتامین A هستند و بینایی و پوست شما را تقویت می کنند و از طرفی کشش رنگی آنها می تواند محرک اشتهای کودکان باشد. البته باید بدانید تنقلات صنعتی، آبمیوه های مصنوعی و نوشابه های گازدار نارنجی فقط تحریک کننده اشتها بوده و به علت دارا بودن رنگ های سنتزی و ترکیبات کم ارزش تهدیدکننده سلامت است.

رنگ سبز القاکننده طعم تلخ و ترش

مزاج این رنگ معتدل و کمی سرد است، اما زود با شما صمیمی می شود و سبزی آن امید به زندگی را زیاد می کند. بیشتر ترشیجات به این رنگ هستند و سبز کاهویی و معمولی القاکننده طعم ترش و سبز زیتونی طعم تلخ را نشان می دهد. بهترین رنگ برای التیام اختلالات روحی و تمدد اعصاب بوده و آرامبخش قوی است. از بین برنده خستگی اعصاب، بالا برنده تحمل، خنک کننده، مفید برای افراد میگرنی، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و تنظیم کننده ضربان قلب و فشار خون است. سبزی های حاوی این رنگ انواع کلم، کدو، اسفناج و فلفل دلمه ای است که از طریق تحریک ژنی در کبد آنزیمی تولید می کند که در تخریب مواد شیمیایی سرطان زا نقش مهمی دارد. همچنین سبزی های سفید ـ سبز مانند سیر، پیاز، کرفس، پیازچه و موسیر اثرات ضدتومور داشته و سم زدای قوی و کاهنده التهابات بدن است. این را هم بدانید بیشتر خوردنی های سبزرنگ، حاوی کلسیم و اسید فولیک بوده و استخوان ها و دندان ها را تقویت کرده و خونساز است.

به دام رنگ زرد نیفتید

رنگی خوش رو، خوشحال و پرنشاط با مزاجی گرم و خشک است. نگاه را خیلی سریع به سوی خود می کشد. به همراه رنگ نارنجی پرجاذبه شده و رنگ برخی بیسکوئیت ها، اسنک، چیپس، کیک و بسته بندی آنها را تشکیل می دهد و بی تامل فرد را به خرید محصول وامی دارد. اگر رنگ زرد طلایی باشد جنبه فانتزی داشته و تجمل محصول را نشان داده و بیشتر رنگ بسته بندی شکلات های گران قیمت را تشکیل می دهد. این رنگ محرک انرژی عضلانی و حرکتی بوده و با ایجاد مسرت، کم کننده ناراحتی های عصبی است. از بین میوه و سبزیجات زرد رنگ و پرخاصیت می توان به آرتیشو، فلفل دلمه ای زرد و گلابی اشاره کرد.

رنگ آبی هم گول می زند!

مزاج این رنگ سرد است. در کنار رنگ سفید القاکننده پاکی، خلوص و بهداشت است و به نوعی آرامش را تداعی کرده و به همراه رنگ بنفش بسیار مورد توجه بزرگسالان و البته سالمندان است و بیشتر در رنگ بسته بندی شیر، ماست، کشک، خامه، آب معدنی، بستنی و مواد غذایی منجمد دیده می شود. البته این را هم بدانید برخی تولیدکنندگان از رنگ آبی در بسته بندی برخی تنقلات کم ارزش مثل چیپس و انوع اسنک ها برای جلب توجه بزرگسالان استفاده کرده و این رده سنی را به نوعی درگیر آرامش و خلوص این رنگ می کنند و در نهایت هم پیروز می شوند! این رنگ رفع کننده تشنگی، تسکین دهنده حرارت بدن، مفید برای دردهای عصبی، برطرف کننده وسواس، کنترل کننده هیجانات زیاد، برطرف کننده تب و بی خوابی، سردکننده و پایین آورنده فشار خون است.

بیشتر میوه و سبزیجاتی که رنگشان آبی تیره ـ بنفش است همچون بلوبری و شاه توت خواص ضدپیری داشته و به رفع استرس کمک کرده و با کاهش تخریب بافت های بدن از خطر ابتلا به سرطان پیشگیری و مقوی حافظه و پاک کننده مجاری ادرار است...